*** Toto je výrazně aktualizovaný text z 29. 9. 2024, za což patří vřelé díky Michaelu Kaloušovi. ***
Vzhledem k častým dotazům na téma "Jak převádět
programy z Turba na diskety, resp. do PC?" jsem se rozhodl vyjít
vstříc všem především bývalým Ataristům, kterým doma kdesi na půdě
nebo ve skříni leží dávno nepoužívané Atari a kteří by přesto rádi
něco ze svých pásek či disket zachránili, ale nedisponují příslušným
vybavením. Nabízím proto zcela bezplatně převod souborů z
formátu Turbo 2000/Universal Turbo a taktéž ze všech používaných
formátů disket do PC.
Současně tímto vyzývám všechny Ataristy, kteří
doma mají cokoliv zajímavého, hlavně z produkce vzniklé na území
bývalé ČSSR a později ČSFR, ať mne prosím kontaktují
a společně už jistě nalezneme způsob, jak jejich data zachránit
pro další generace. Čas totiž neúprosně plyne a každým dnem se zvyšuje
pravděpodobnost, že stárnoucí pásky a diskety už prostě nepůjdou
přečíst. A byla by rozhodně velká škoda, aby v propadlišti dějin
nenávratně skončily desítky a možná i stovky kvalitního softwaru
pro osmibitová Atari.
Pro ty, kteří se do konverze svých pásek a disket chtějí pustit sami a neví, jak na to, přidávám stručný návod. Pro komunikaci mezi PC a Atari předně potřebujeme SIO2PC nebo SIO2PC-USB kabel, kterým propojíme sériový port COMx nebo USB port na PC se vstupně-výstupním SIO portem Atari. Oba kabely lze snadno vyrobit z běžně dostupných součástek, například pomocí tohoto návodu nebo koupit už hotové. Při konverzi disket se pak kabel jednoduše připojí k disketové jednotce jako další zařízení v SIO řetězu. Při konverzi kazet je to složitější, protože většina magnetofonů nedovoluje připojit další zařízení. Můžete si ale opatřit tzv. SIO splitter (např. zde), který vám práci výrazně zjednoduší.
Dále budeme potřebovat příslušný software, a to jak na straně PC, tak na straně Atari. Na straně PC je potřeba nějaký software, který dokáže "namapovat" pro zápis Atari souborů pevný disk. Zde mohu vřele doporučit APE aneb Atari Peripheral Emulator, který je pro takovou práci přímo ideální. Jako alternativu můžete zkusit RespeQt.
Pro převod disket si na straně Atari vystačíme buď s některým z mnoha DOSů (Atari DOS 2.5, MyDOS,
Sparta
DOS atd.) nebo bude muset přijít ke slovu sektorový kopírovací program (např. Sectorcopy
1.5).
Pro převod pásek já osobně používám na Atari program Backup 3.1, který umí velmi dobře pracovat jak s Turbem, tak i s disketovkou. Můžete zkusit i další, např. TT-DOS nebo TConvert.
Kromě přímé datové komunikace mezi reálným Atari a PC se lze ještě vydat cestou zpracování Turba jakožto audio záznamu. S pomocí obyčejného magnetofonu připojeného audio kabelem ke zvukové kartě PC a editoru digitalizovaného zvuku (např. Audacity) lze signál z pásky navzorkovat a uložit jako WAVE soubor. Ten je pak třeba dále zpracovat. Pásky pro Atari jsou stereofonní, data jsou ukládána v pravém kanálu.
Emulátor Altirra a modifikovaná verze emulátoru Atari800 z projektu A8CAS emulují datový magnetofon s turbo úpravou a WAVE soubor přijmou jako obraz pásky. V emulátoru pak můžete spustit utility, které kopírují data z pásky na disketu, zmíněné výše. S výhodou lze také využít emulaci rozšířené paměti a hostitelské zařízení H:.
Další možností jsou specializované programy pro PC na dekódování turba z WAVE souborů. Zkusit můžete program od Roberta Vaculíka pro Windows, nebo projekt a8cas-util.pl pro Linux.
Jakékoliv dotazy či připomínky ohledně
celé problematiky směřujte opět na můj email.
Atari 4 ever!
F.
|